Telefon santralleri detaylı incelendiği takdirde daha çok global ölçekte iş yapan firmalar tarafından tercih edilmektedir. Firma içi iletişimin en kolay yöntemi olarak belirlenen telefon santralleri sayesinde firmanın bünyesinde çalışan birimler veya departmanlar için belirlenen numaraların aranması dahilinde ücretsiz olarak görüşme imkanı tanımaktadır. Bu sayede firma, iletişim ağına harcadığı servetten kurtulmakta, daha güvenilir ve sistem için bir ağı aktif hale getirmektedir.

Karel santral sistemleri güç devresi, ana kart, abone kartı, besleme üniteleri ve dış hat kartları gibi çeşitli ekipmanların koordineli bir şekilde çalışması prensibini benimser. Ana kart bu bağlamda oldukça önemli bir pozisyonu üstlenmektedir. İç hatlardan gelen tüm şifreleri ve arama kayıtlarını kontrol altında tutarken, sistemin beyni konumundadır.

Abone kartı bünyesinde çok sayıda işlemciyi barındırmaktadır. Bu kadar çok işlemcinin üniteye dahil edilmesi eş zamanlı birçok aramanın hiçbir sorun yaşanmadan gerçekleştirilebilmesi adına yapılan teknolojik bir girişidir. Kullanıcılardan herhangi birinin yapacağı bir arama dahilinde abone kartına sinyal ulaşacak, sinyalde ana kart üzerinde işlenerek aramanın yürürlüğe konulmasına olanak sağlamaktadır.

Ana kart ve işlemcinin koordineli bu çalışması son derece faydalı reaksiyonlar oluşturmakta ve şirket içi iletişim ağının kusursuza yakın çalışmasına olanak sağlamaktadır. Gelişmiş işlemci modellemeleri aramanın gerçekleştirildiği konumun harici veya dahili olduğunu çözümlemesinin yanı sıra kaç haneli olduğunu da tahmin etmesi nedeni ile alışılmış işlemcilerden daha büyük bir fonksiyonu üstlenmektedir.

Karel santral fiyatları da bu kadar karmaşık bir sistem ve çok fayda getirebilecek bir alet için gayet uygun ücretlerde diyebiliriz. Karel santral sistemleri veya arızaları hakkında bir sorununuz varsa bizlere iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz ya da yazıya yorum bırakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Karel Santral Servis başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Karel Santral Servislerinin Çalışma Mantığı